standard-title WF,F1,F2

WF,F1,F2

Co znamenají zkratky WF,F1,F2,F3.

WF = F0 – divoká ryba 

F1 – je každý odchov divokých rodičů

F2 = potomci rodičů F1 

F3 = potomci rodičů F2 

V akvaristice je zcela běžné slyšet pojmy F0, F1, F2. Toto alfanumerické označení se používá ve vztahu k rybě, která je chována divoká nebo odchovaná v zajetí. Tento F generační systém generování je velmi snadno pochopitelný a může být nápomocen při hledání informací o rybách. Rozděluje filiální generaci ryb.

V podstatě je F0 alfanumerický symbol, který se používá pro volně žijící ryby. Žádný jiný symbol není přiřazen divoce ulovené rybě, takže všechny chycené divoké ryby jsou považovány za F0. Divoká ryba je ryba ulovená z přírodního vodního systému, která není chována v akváriu, rybníce nebo farmě. To znamená, že cichlidy z Malawi, Tanganyika ulovené  v jezerech jsou považovány za F0.

Ryba F0, která byla odchycena v místních vodách a zakoupena chovateli, kteří ji pak chovají v akváriu, je stále rybou F0. Pokud se tyto ryby F0 rozmnožují, pak jejich potomci jsou považováni za F1 generaci a jsou nyní považováni za odchovy v zajetí. 

Pokud se tyto ryby F1 rozmnožují, potom se jejich potomci nazývají F2 generace. Toto číslo se zvyšuje, když se narodí další generace. Tento alfanumerický systém označuje generaci nebo generace, které je odebrána od původních divokých rodičů F0.

Tento systém třídění vlastní generace má své vlastní zásady a ovlivňuje chovatelé, v mnoha ohledech. Není to jen termín, který chovatelé volně používají ; spíše má v hobby platné a důležité použití.

F1 je ryba, která byla odchována od 2 divokých Caught (WC) rodičů. 

F2 je druhá, která byla odchována od obou rodičů F1 atd.

Málo kdy jsou inzerovány ryby jako F3 generace. 

Možná se divíte, proč je to tak důležité a proč to lidé říkají. Udržování volně žijících ryb je poměrně složité kvůli tomu, že jsou náchylnější k onemocnění ze stresu při odlovech z jejich přirozeného prostředí. Je to také důležité při nákupu ryb pro účely chovu. Pokud chcete chovat zdravé a silné ryby, vždy je nejlepší mít smíšené pokrevní řady. Existuje extrémně vysoká pravděpodobnost, že divoké ryby budou mít odlišné pokrevní řady.  Pokud koupíte pro chov ryby z F1 generace, bylo by dobré, aby jste získali tyto ryby z různých zdrojů, nebo ze šarží od různých samic v různých časech, aby se dosáhlo míchání pokrevních linií .

Pokud nemáte smíšené pokrevní řady, mohlo by to zanechat následky. Ryby by mohly být méně barevné , náchylnějšími k onemocnění, nebo obecně nezdravé. Žádné zvíře “ryba” by neměla být chována se svými sourozenci!