Jezero Malawi

Sladkovodní jezero Malawi neboli Njasa (anglicky Lake Malawi, portugalsky Lago Niassa, svahilsky Nyasa) je třetí největší jezero v Africe na hranicích Mosambiku, Tanzanie a Malawi. Má rozlohu 30 800 km². Dosahuje maximální hloubky 706 m. Leží v nadmořské výšce 472 metrů nad mořem. Jezero je nejjižněji položeným jezerem v systému velkého afrického údolí Rift Valley, má délku 579 kilometrů a v nejširším místě je široké 80 kilometrů. Jezero Malawi leží ve velkém africkém údolí Rift Valley, ve zlomové propadlině, což je široká průrva vytvořená rozpínáním zemské kůry. Je staré asi 40.000 let a je desáté největší a čtvrté nejhlubší jezero na světě. Prvním Evropanem, který se dostal k jezeru, byl David Livingston, který dospěl k jeho břehům v roce 1859 a pojmenoval ho Nyasa. Jezero Malawi je odedávna významným zdrojem potravy pro obyvatele Malawi, protože je bohaté na ryby, z nichž nejznámější je druh Chambo, tvořený dalšími 4 druhy rodu cichlidae Nyasalapia. Dále zde patří velký sumec kampango Bagrus meridionalis. K dalším zvířecím obyvatelům jezera patří krokodýli a rozsáhlá populace Orla jasnohlavého ( fish eagles ), kteří se živí rybami. Ryby představují pro Malawi významný vývozní artikl, ale jejich přírodní populace jsou stále více ohrožovány nadměrným odchytem a znečišťováním vody a přírody vůbec.

Zomba

Zomba patří mezi největší města africké republiky Malawi. V letech 1964 – 1974 plnila funkci hlavního města země. Směrem na severozápad leží současné hlavní město Lilongwe, jižně od Zomby je další velké město Blantyre. Vedle města se tyčí hora Zomba, podle níž bylo sídlo pojmenováno.

Lilongwe

Lilongwe je hlavní město afrického státu Malawi od roku 1974. Má přes půl milionu obyvatel. Leží v nadmořské výšce 1200 m. Nedaleko města jsou hranice mezi Malawi, Mosambikem a Zambií. Lilongwe je druhé největší město v Malawi, větší je jen Blantyre. Ve městě sídlí parlament, ale z ekonomického pohledu je Blantyre hlavní.

Livinstonia

Z městečka je na jezero Malawi dech beroucí pohled. Městečko bylo založeno v roce 1894 misionáři ze Skotska. Misionáři měli první stanici na mysu Maclear a snažili se posunout více na sever jezera. Založili stanici v Bandawe, ale místo se ukázalo jako velmi nevhodné pro spousty komárů a tudíž malárie. Proto misijní stanici přesunuli vysoko nad jezero, do dnešní Livinstonie. Časem ze stanice vyrostlo malé městečko, charakteristické svými červenými cihlovými domy.

Blantyre

Je malawské centrum financí a obchodu a největší město Malawi s cca 800 000 obyvatel. Nachází se zde také Nejvyšší soud a všechny významné university. Blantyre leží v kopcovité oblasti.

Ostrovy Likoma a Chizumulu

Jsou to dva malé ostrovy v jezeře Malawi v teritoriálních vodách Mozambiku. I přes vysokou hustotu obyvatel je životní prostředí téměř nedotčené. Uvnitř ostrovů roste mnoho baobabů a mangovníků. Ve vodách kolem ostrovů žije mno druhů cichlid, některé z nich endemické. Turisticky zajímavá je katedrála v Likomě, z jejíž věže je překrásný rozhled do okolí.

Geografie

Celou zemí se táhne od severu k jihu Velká příkopová propadlina, jejíž dno je v severní části zalito jezerem Malawi, které je třetím největším africkým jezerem. Nejvyšší pohoří Shire Highlands dosahuje na jihovýchodě horou Sapitwa 3 002 m. Na severozápadě leží náhorní plošina Nyika Plateau, která je vyšší než 2 600 m. Základem říční sítě je jezero Malawi, z něhož vytéká největší řeka Shire, která se valí do řeky Zambezi. Z vlhkého okolí jezera se krajina na západě zvedá k chladným náhorním plošinám a zalesněným horám s čajovníkovými plantážemi. Většina země je pokryta rozlehlými pastvinami, kde se potulují antilopy a levharti, před lovci chráněni v pěti malawijských národních parcích. Podnebí je rovníkové s letním obdobím dešťů a zimním obdobím sucha. Ročně naprší v nížinách 750 až 1 000 mm srážek, na horách až 2 000 mm. Průměrné teploty nejteplejšího měsíce se pohybují od 20°C do 27 °C ve stínu, nejstudenějšího od 14 °C do 19 °C.

Administrativní členění

Země se dělí na 3 provincie (Severní, Centrální a Jižní) s 28 okresy (Balaka, Blantyre, Chikwawa, Chiradzulu, Chitipa, Dedza, Dowa, Karonga, Kasungu, Likoma, Lilongwe, Machinga (Kalupe), Mangochi, Mchinji, Mulanje, Mwanza, Mzimba, Neno, Ntcheu, Nkhata Bay, Nkhotakota, Nsanje, Ntchisi, Phalombe, Rumphi, Salima, Thyolo, Zomba)

Velká města

Lilongwe – hlavní město

Blantyre

Mzuzu

Zomba

Obyvatelé

Obyvatelé jsou Malawijci – skoro 60 % všech obyvatel, zbytek jsou domorodé kmeny. Gramotných je jen 65 % Malawijců. V zemi jsou tři čtvrtiny křesťanů, zbytek jsou muslimové a animisté. Úředním jazykem je angličtina, ale v zemi se používají i jazyky jednotlivých kmenů. Žijí většinou na vesnicích v kulatých domcích z bláta vysušeného na slunci se střechami z čirokových došek. V tradičních venkovských rodinách je hlavou domácností matka. Ženy mají na starosti pěstování a sklízení manioku, čiroku a kukuřice, kterými živí své rodiny. Muži dohlížejí na dobytek, chodí na lov a na ryby. Mnozí pracují na tabákových nebo bavlníkových plantážích, které vlastní Evropané.

Video © Global Dive Media