Abactochromis labrosus Mbenji Island

GPS : 13°26’15″S, 34°29’26″E

 

 

InformaceFotografie: Cichlid Point
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mbenji Island
GPS: 13°26'15"S, 34°29'26"E

Místo výskytu

Abactochromis labrosus obývává mělké oblasti skalnatých a přechodových zón.

Lokalita

Ababi Island (Malawi), Chiloelo (Mosambik), Chilumba Harbour (Malawi, typ lokality), Chitande Island (Malawi), Gome Rock (Malawi, Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Makonde (Tanzánie), Mara Rocks (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), N'kolongwe (Mosambik).

Velikost

Samec : 12 cm, samice : 10 cm. V akváriu mohou samci dorůstat 15 cm.

Potrava

Masožravec, malé mbuny, bezobratlé živočichy, korýše.

Charakter chování

Vnitrodruhově agresivní. Ve volné přírodě se tento druh pohybuje mezi skalními jeskyněmi a velmi zřídka se pustí do otevřeného vody. Pro tento druh jsou charakteristické špičaté a masité rty, které mohou snadněji proniknout do úzkých štěrbin a prasklin mezi skalami. Masitými rty A. labrosus ucpe štěrbinu a případná kořist je pak vysáta přímo do úst ryby. Obě pohlaví jsou tmavě hnědá, ale samci mohou mít načervenalé zbarvení. V jezeře se tento druh nepohybuje mezi ostatními mbunami, neboť je stále ukryt mezi skalami. Je možno jej zahlédnout ve společnosti s hmyzožravými Labidochromis caeruelus, kteří se také vyskytují mezi skalami, kde na stropech jeskyní hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v tlamce samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 500 litrů s minimálmí délkou 150 cm. Akvárium by mělo obsahovat dostatek úkrytů. Doporučený poměr pohlaví : jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.