Aristochromis christyi Luwino Reef

GPS :

InformaceFotografie: Magnus Sandberg - Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Luwino Reef
GPS:

Místo výskytu

Aristochromis christyi se vyskytuje ve skalnatých a přechodových oblastech bohatých na sediment a oblasti porostlých rostlinou Vallisneria v hloubce 2 až 20 metrů.

Lokalita

Ababi Island (Malawi), Boadzulu Island (Malawi), Chewere (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Cobwé (Mosambik), Domwe Island (Malawi), Kanchedza Island (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lutara Reef (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mazinzi Reef (Malawi), Mbenji Island (Malawi, native), Mbweca Rocks (Mosambik), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 30 cm, samice : 26 cm.

Potrava

Aristochromis christyi je predátor, který se živí přednostně malými cichlidami. Jeho lovecká technika je velmi zvláštní, nebot' naklání své tělo, aby se zaměřil pouze jedním okem na kořist. Jeho tělo se zachvěje, když se přiblíží ke kořisti a předstírá, že je jako nemocná ryba, která se naklání a klesá ke dnu. Potrava se skládá z malých mbun a haplochromis o délce 3 až 8 cm. A. christyi se živí i rostlinou potravou.

Charakter chování

V jezeře A. christyi žije jako většina dravců poněkud osamělý život. V době rozmnožování samci ukazují své nádherné barvy. Tento druh není teritoriální, vnitrodruhově patří mezi klidnější cichlidy nicméně v době rozmnožování jeho agresivita stoupá a krátce hájí své teritorium.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimálmí délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví je jeden samce a více samic (1/2-3). Teplota vody 23 až 28° C. Akvarijní voda s pH 7,5-8,5.

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.