Astatotilapia calliptera Thumbi East Island

GPS : 14°0’51″S, 34°48’24″E

InformaceFotografie: Toni Wagner
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Thumbi West Island
GPS: 14°0'51"S, 34°48'24"E

Místo výskytu

Astatotilapia calliptera obývá mělké oblasti přechodových zón, které jsou porostlé rákosím a rostlinou Vallisneria v hloubce 2 až 9 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chidunga Rocks (Malawi), Cobwé (Mosambik), Domwe Island (Malawi), Maleri Island (Malawi), Matema (Tanzánie), Mbenji Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 13 - 15 cm, samice : 10 - 12 cm.

Potrava

Malí šneci, mikroorganismy, larvy hmyzu.

Charakter chování

Samci jsou v období rozmnožování teritoriální. Astatotilapia calliptera v jezeře obhajuje své teritorium písečnou jamku, kterou vyhloubí v blízkosti kořenů rostliny Vallisneria, nebo pod kamenem. Samice a mladí samci tvoří větší skupiny čítající přibližně 30 jedinců kdy pak společně proplouvají biotopem a hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 500 litrů s minimálmí délkou 160 cm. Doporučený poměr pohlaví je jeden samce a více samic (1/2-3). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

IUCN - RED LIST