Aulonocara brevinidus Masinje

GPS : 13°32’51″S, 34°51’34″E

InformaceFotografie: Özgür Jacqueline Demir
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Masinje
GPS: 13°32'51"S, 34°51'34"E

Místo výskytu

Aulonocara brevinidus obývá písečnou zónu v hloubce 20 metrů. Upřednostňuje bahnité dno a proto se obvykle nachází v blízkosti přítoků řek do jezera Malawi. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Chiloelo (Mosambik), Lupingu (Tanzánie), Masinje (Malawi), Narungu (Malawi), Nkhomo Reef (Malawi), Undu Reef (Tanzánie), Wikihi (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, které hledá v písku svými smyslovými póry na hlavě.

Charakter chování

Tento druh patří mezi klidné neagresivní cichlidy a proto by měl být chován s druhy podobné povahy. Samci můžou být v akváriu teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.