Aulonocara ethelwynnae Chitande Island 

GPS : 10°23’46″S, 34°15’16″E

InformaceFotografie: Mark Thomas, Elton Panagi, Carsten Jensen Gissel, Serge Ricart
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chitande Island
GPS: 10°23'46"S, 34°15'16"E

Místo výskytu

Aulonocara ethelwynnae obývá přechodovou zónu v hloubce 15 až 25 metrů. Samice a mladiství samci se vyskytují v malých skupinách v hloubce 3 metrů.

Lokalita

Chitande Island (Malawi, typ lokality), Mdoka Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 11 cm, samice : 9 cm.

Potrava

Korýši, larvy hmyzu, které hledá v písku.

Charakter chování

Zatím co pohlavně dospělí samci obhajují svá teritoria kameny a jeskyně v přechodové oblasti, samice a mladiství samci se pohybují ve vzdálené písečné oblasti, kde společně ve velkých hejnech hledají potravu. Samci jsou v období rozmnožování teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 300 litrů a nejméně 130 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.