Aulonocara gertrudae Magunga

GPS :

InformaceFotografie: Mark Thomas
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Magunga
GPS:

Místo výskytu

Aulonocara gertrudae obývá písečnou zónu v hloubce 20 metrů. Upřednostňuje bahnité dno a proto se obvykle nachází v blízkosti přítoků řek do jezera Malawi. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Chiofu Bay (Malawi), Lumessi (Mosambik), Lundu (Tanzánie), Lupingu (Tanzánie), Magunga (Tanzánie), Makonde (Tanzánie), Masinje (Malawi), Narungu (Malawi), Nkanda (Tanzánie), Tumbi Point (Mosambik).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 13 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, které hledá v písku svými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara gertrudae se obvykle nachází v "poslechové" pozici v které dokáže nehybně viset 1 až 2 cm nad pískem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

Aulonocara gertrudae patří mezi klidné neagresivní cichlidy a proto by měla být chován s druhy podobné povahy. Dospělí samci staví písečné krátery poblíž skal kde se snaží nalákat samice ke tření. Samice a mladiství samci proplouvají v malých skupinách přes biotop a hledají v bahnitém sedimentu potravu. V době rozmnožování je teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.