Aulonocara guentheri Senga Bay

GPS : 13°45’22″S, 34°38’41″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Senga Bay
GPS: 13°45'22"S, 34°38'41"E

Místo výskytu

Aulonocara guentheri obývá písečné oblasti klidných zátok, které jsou porostlé rákosím a rostlinnou Vallisneria v hloubce 4 až 20 metrů.

Lokalita

Senga Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi).

Velikost

Samec : 14 cm, samice : 11 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, které hledá v písku svými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara guentheri se obvykle nachází v "poslechové" pozici v které dokáže nehybně viset 1 až 2 cm nad pískem a vyčkávat na případnou kořist.

Charakter chování

V době rozmnožování je teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.