Aulonocara jacobfribergi Otter Point

GPS : 14°2’27″S, 34°49’17″E

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel - Dansk Malawi import, Magnus Sandberg
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Otter Point
GPS: 14°2'27"S, 34°49'17"E

Místo výskytu

A. jacobfreibergi je jeden z druhů, který obývá výklenky a jeskyně ve skalnaté a přechodové zóně. Jižní populace v oblasti Undu Reef obývá přechodovou zónu, zatím co zbytek severních populací žije ve skalnaté oblasti. Všechny populace A. jacobfreibergi se vyskytují v hloubce 5 až 15 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chemwezi Rocks (Malawi), Chirwa Island (Malawi), Chitande Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Hongi island (Tanzánie), Makokola Reef (Malawi), Mara Rocks (Malawi), Mazinzi Reef (Malawi), Mbowe Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Tchinga Reef (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Undu Reef (Tanzánie).

Velikost

Samec : 12 cm, samice : 9 cm.

Potrava

Korýši, larvy hmyzu, mikroorganismy, které hledá v písku a na kamenech.

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální. V jezeře obhajuje svá teritoria jeskyně mezi skalami nebo písečnou jamku pod skálou.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.