Aulonocara maylandi Luwala Reef 

GPS : 13°45’58″S, 34°56’15″E

InformaceFotografie: Elton Panagi, Carsten Jensen Gissel
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Luwala Reef
GPS: 13°45'58"S, 34°56'15"E

Místo výskytu

Aulonocara maylandi obývá přechodovou zónu v hloubce 12 až 18 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Chimwalani Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 10 - 12 cm, samice : 8 - 10 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Dokáže několik minut zcela nehybně "viset" několik centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

Samci obhajují svá teritoria na okraji přechodové zóny mezi pískem a skálou. Tato území jsou soustředěna kolem jeskyně mezi skalami nebo v horizontálním prostoru mezi převislou skálou a pískem. Samci jsou v období rozmnožování teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.