Aulonocara rostratum Chimwalani Reef

GPS : 13°46’14″S, 34°57’46″E

InformaceFotografie: Elton Panagi - Lake Malawi Imports
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chimwalani Reef
GPS: 13°46'14"S, 34°57'46"E

Místo výskytu

Aulonocara rostratum obývá písečnou zónu v hloubce 15 až 30 metrů.

Lokalita

Chimwalani Reef (Malawi), Kande Island (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Msuli Point (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Vua (Malawi).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 15 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara rostratum dokáže několik minut zcela nehybně "viset" pár centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

Samci jsou teritoriální po celý rok. Každý samec buduje svůj vlastní písečný kráter, který poměrně intenzivně brání proti všem vetřelcům. Takové krátery jsou od sebe vzdáleny přibližně dva metry. Samice a mladiství samci tvoří menší skupiny, kdy společně proplouvají biotopem a hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 500 litrů a nejméně 170 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Větší skupina by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.