Aulonocara saulosi Likoma Island

GPS : 12°3’48″S, 34°43’18″E

InformaceFotografie: Elton Panagi - Lake Malawi Imports
Video: Tommaso Gasperini
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Likoma Island
GPS: 12°3'48"S, 34°43'18"E

Místo výskytu

Aulonocara saulosi obývá přechodovou zónu v hloubce 7 až 40 metrů. Většina tohoto druhu byla pozorována v hloubce 12 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina. A. saulosi patří do skupiny Chitande.

Lokalita

Border (Malawi), Gome Rock (Malawi), Harbour Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Londo Bay (Mosambik), Madimba Bay (Malawi), Membe Point (Malawi), Narungu (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Undu Reef (Tanzánie), Yofu Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 12 - 14 cm, samice : 10 - 12 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara saulosi dokáže několik minut zcela nehybně "viset" pár centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST