Aulonocara sp. ‚chitande type north‘ Masimbwe Island

GPS :

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Masimbwe Island
GPS:

Místo výskytu

Aulonocara sp. 'chitande type north' Nkhata Bay obývá přechodovou zónu v hloubce 6 až 40 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Charo (Malawi), Chizumulu Island (Malawi), Hora Mhango (Malawi), Kakusa (Malawi), Mara Point (Mosambik), Masimbwe Islet (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), Ndomo Point (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Ruarwe (Malawi), Tumbi Point (Mosambik).

Velikost

Samec : 10 cm, samice : 8 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara sp. 'chitande type north' dokáže několik minut zcela nehybně "viset" pár centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní. V jezeře brání své teritorium písečnou jamku poblíž skály.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST