Aulonocara sp. ‚chitande type masinje‘ Liwani

GPS :

Informace


Fotografie: Mark Thomas
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Liwani
GPS:

Místo výskytu

Aulonocara sp. ‘chitande type masinje’ obývá přechodovou zónu v hloubce 5 až 20 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Chiloelo (Mosambik), Chiofu Bay (Malawi), Gome Rock (Malawi), Malopa (Malawi), Nametumbwe (Malawi), Narungu (Malawi), Ntekete (Malawi).

Velikost

Samec : 10 cm, samice : 8 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara sp. “chitande type masinje” dokáže několik minut zcela nehybně "viset" pár centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna. Písek nabere do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní. V jezeře brání své teritorium písečnou jamku poblíž skály.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST