Aulonocara sp. ‚jalo‘ Jalo Reef

GPS : 12°51’52″S, 34°20’13″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Jalo Reef
GPS: 12°51'52"S, 34°20'13"E

Místo výskytu

Aulonocara sp. ‘jalo’ obývá skalnatější přechodovou oblast v hloubce 15 až 60 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Jalo Bay (Malawi), Jalo Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 12 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu, korýši.

Charakter chování

Aulonocara sp. 'jalo' žije poněkud osamělý život v temných jeskyních svého hlubokého a poněkud zakaleného biotopu. Samice se ukrývají ve štěrbinách a mezi kameny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST