Aulonocara sp. ‚lwanda‘ Hai Reef

GPS : 11°26’8″S, 34°55’13″E

InformaceFotografie: Mark Thomas - Dansk Malawi Import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Hai Reef
GPS: 11°26'8"S, 34°55'13"E

Místo výskytu

Aulonocara sp. 'lwanda' obývá mělké vody přechodových a písečných oblastí v hloubce 2 až 7 metrů.

Lokalita

Chiwindi (Mosambik), Hai Reef (Tanzánie), Nkhata Bay (Malawi).

Velikost

Samci : 10 - 12 cm, samice : 8 - 10 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši. Potravu hledá v písku a na kamenech.

Charakter chování

Samci obhajují své území uvnitř malých jeskyní s písčitým dnem. Jednotlivá teritoria jsou od sebe vzdálena přibližně jeden metr. Samice a mladiství samci se shromažďují v malých skupinkách nad písečným dnem nedaleko teritoria samců. Třecí rituál probíhá uvnitř jeskyní nad písečným povrchem. Samci jsou v období rozmnožování teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST