Aulonocara sp. ‚stuartgranti maleri‘ Maleri Island

GPS : 13°53’54″S, 34°38’1″E

InformaceFotografie: Magnus Sandberg, Carsten Jensen Gissel
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Maleri Island
GPS: 13°53'54"S, 34°38'1"E

Místo výskytu

Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri' obývá přechodovou zónu v hloubce 8 až 15 metrů. Druh Aulonocara je rozdělen do 4 skupin : Písečná skupina, Chitande skupina, Jacobfreibergi skupina, Stuartgranti skupina.

Lokalita

Chidunga Rocks (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 11 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu. Potravu vyhledavá v písku typickými smyslovými póry na hlavě. Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri' dokáže několik minut zcela nehybně "viset" pár centimetrů nad sedimentem a vyčkávat na případnou kořist. Jakmile je kořist detekována zajede cíleným dopadem do písečného dna kde nabere písek do úst a přefiltruje jej přes žábra zpět ven.

Charakter chování

Samci jsou v období rozmnožování teritoriální. V jezeře brání své teritorium jeskyně mezi kameny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Akvarijní voda s pH 7,5-8,5 a teplotou 23 až 28° C.

Vhodné druhy

Otopharynx, Lethrinops (menší druhy), Placidochromis, Labidochromis caeruelus, Labidochromis perlmutt, Copadichromis. Důležité: chov s jinými druhy Aulonocara sebou nese velké riziko křižení druhů a tím i hybridizaci!

IUCN - RED LIST