Caprichromis liemi Chidunga Rock

GPS : 13°57’46″S, 34°33’35″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chidunga Rock
GPS: 13°57'46"S, 34°33'35"E

Místo výskytu

Caprichromis liemi obývá písečnou a přechodovou zónu v hloubce 10 až 15 metrů.

Lokalita

Chewere (Malawi), Chidunga Rocks (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Hongi island (Tanzánie), Linganjala Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Makonde (Tanzánie), Mdoka Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 23 cm, samice : 18 cm.

Potrava

Caprichromis liemi sa živí parazity na rybách, mladým potěrem a vajíčky jiných cichlid, které samičkám kradou při tření zespodu těsně před ústy. Další technika je poněkud brutální, neboť při této technice se zakousne do hrdla jiné nosící ryby a té nezbýbává než vajíčka nebo mladý potěr uvolnit z úst.

Charakter chování

Samci budují velké štěrkové jámy postavené poblíž kamenů. Chovné kolonie sestávající z několika samců. Takové kolonie byly pozorovány u Luwala Reef. Samičky se vyskytují v malých skupinkách v písečné oblasti. Samci jsou v období rozmnožování teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů a nejméně 200 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.