Caprichromis orthognatus Boadzulu Island

GPS : 14°15’20″S, 35°8’29″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Boadzulu Island
GPS: 14°15'20"S, 35°8'29"E

Místo výskytu

Caprichromis orthognatus obývá písečnou a přechodovou zónu v hloubce 10 až 15 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chitande Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Makokola Reef (Malawi), Makulawe Point (Malawi), Maleri Island (Malawi), Masasa Reef (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Mvunguti (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Otter Island (Malawi), Senga Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 15 cm.

Potrava

Caprichromis orthognatus sa živí parazity na rybách, mladým potěrem a vajíčky jiných cichlid, které samičkám kradou zespodu těsně před ústy. Další technika je poněkud brutální, neboť při této technice se zakousne do hrdla jiné nosící ryby a té nezbýbává než vajíčka nebo mladý potěr uvolnit z úst.

Charakter chování

Samci žijí poněkud osamělý život. V době rozmnožování jsou teritoriální a agresivně brání svá teritoria písečné jámy, nebo velké kameny. V akváriu je vnitrodruhově agresivní a teritotiální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů a nejméně 200 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.