Champsochromis caeruleus Usisya

GPS :

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Usisya
GPS:

Místo výskytu

Champsochromis caeruelus obývá otevřenou vodu mělkých skalnatých a písečných oblastí v hloubce 3 až 15 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Same Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 25 - 30 cm, samice : 20 - 25 cm.

Potrava

Masožravec, živí se malými rybami ( Engraulicyptis sardella - malawská sardela ).

Charakter chování

Champsochromis caeruleus je v podstatě samotář, který svým klidným chováním přitahuje případnou kořist. Teritoriální je pouze v období rozmnožování. Během tohoto období samci ukázují své zařivé barevy a shromažďují se v přechodové zóně, aby chránili chovnou kolonii. To se děje přibližně v hloubce 12 metrů. Samci zde staví hnízda z písku, která mohou dosáhnout v průměru až 150 cm a na výšku přibližně 30 cm. Mladé ryby do velikosti 10-12 cm žijí ve větších skupinách u mělkých břehů, než začnou svůj individuální život.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimální délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví je jeden samce a více samic (1/2-3).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.