Chilotilapia rhoadesii Boadzulu Island 

GPS : 14°15’20″S, 35°8’29″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Boadzulu Island
GPS: 14°15'20"S, 35°8'29"E

Místo výskytu

Chilotilapia rhoadesii obývá mělké bahnité a písečné oblasti v hloubce 5 až 10 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Cobwé (Mosambik), Domwe Island (Malawi), Kanchedza Island (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Maleri Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 30 cm, samice : 20 cm.

Potrava

Chilotilapia rhoadesii se živí převážně šneky z rodu Melanoides a Bulinus. Tito hlemýždi jsou drceni mezi čelistmi. V zajetí mohou být krmeni velkými šneky, které budou vysávat z jejich ulity.

Charakter chování

Chilotilapia rhoadesii žije ve větší skupině v které je obvykle jen jeden samec, který vykazuje chovné zbarvení. Všichni ostatní samci jsou od samic nerozlišitelní. Tyto skupiny mohou čítat více než 100 jedinců. Skupina zůstává na stejném místě po delší dobu. Samci se v období rozmnožování stávají teritoriální a obhajují svá teritoria nad pískem, bahnem a na skalách. Každá jamka byla lemvána hromadou prázdných ulit šneka Lanistes. Tyto ulity nebyly shromážděny samci Chilotilapia, ale byly odkryty při stavbě třecí jamky v bahnitém sedimentu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimální délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví je jeden samce a více samic (1/2-3).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.