Chindongo demasoni Pombo Rock

GPS : 10°39’43″S, 34°38’34″E

 

InformaceFotografie: Håkan Eriksson
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Pombo Rock
GPS: 10°39'43"S, 34°38'34"E

Místo výskytu

Chindongo demasoni dříve (Pseudotropheus demasoni) obývá skalnatou oblast v hloubce 1 až 4 metry.

Lokalita

Ndumbi Point (Tanzánie), Ndumbi Rocks (Malawi), Pombo Rocks (Tanzánie typ lokality).

Velikost

Samec : 8 - 10 cm, samice : 6 - 8 cm.

Potrava

Býložravec, který se ve volné přírodě živí výhradně řasami, které uždibuje z porostů na skalnatých blocích. Sem tam se v řasách najde nějaký bezobratlý živočich, kterého pozřou. Jejich zažívací trakt je k tomuto druhu potravy také uzpůsoben. Aby z takto energeticky velmi chudé potravy dostali co možná nejvíce živin, je jejich střevo v porovnání s tělem velice dlouhé (205 % standardní délky). Jejich nízkoenergetický jídelníček bychom měli dedržovat i v akváriu, neboť by mohly hrozit velice těžké zažívací problémy, které většinou končí smrtí ryby. Ryby krmíme kvalitními vločkovými krmivy určenými pro býložravce. Na etiketách výrobku umělého krmiva sledujeme velmi pozorně složení a dbáme na to, aby byl obsah tuků a proteinů co nejnižší a obsah vlákniny co nejvyšší.

Charakter chování

Chindongo demasoni ve volné přírodě nevykazuje přílišnou vnitrodruhovou agresi a je tolerován všemi ostatními druhy. Teritorium jednotlivých samců má v průměru asi dva metry. Tyto teritoria v podobě velkých kamenů nebo ploch kamenů nejsou samci nijak zvlášť bráněny. Ve skutečnosti se v jezeře Ch. demasoni chová pozoruhodně pokojným dojmem vůči všem druhům, včetně jeho vlastních. V zajetí je Ch. demasoni vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 350 litrů s min. délkou 130 cm a šířkou 50 cm. Pro chov tohoto druhu je ideálí skupina čítajíci minimálně 20 jedinců.

Vhodné druhy

Ideální jednodruhová nádrž.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.