Chindongo flavus Chinyankwazi Island

GPS : 13°50’21″S, 34°57’22″E

InformaceFotografie: Nikolaj Gaus - aquahaus-gaus
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chinyankwazi Island
GPS: 13°50'21"S, 34°57'22"E

Místo výskytu

Chindongo flavus obývá skalnatý biotop v hloubce 7 až 20 metrů.

Lokalita

Chinyankwazi Island (Malawi).

Velikost

Samec : 8,5 - 12 cm, samice : 7,5 - 9 cm.

Potrava

Řasy, plankton.

Charakter chování

Teritoriální samci agresivně brání svá teritoria malé jeskyně nebo písečné jamky pod kameny v kterých následně dochází ke tření ryb. Celý rituál trvá několik hodin, ale samotné tření necelou hodinu. Tělo dospělých dominantních samců bývá zbarveno sytě žlutou barvou s příčnými černými pruhy. U subdominantních samců nebývá žluté zbarvení tak syté a u samic je tělo spíše šedavé jen s náznakem žlutého nádechu. Přebarvování samců nastává přibližně od velikosti 5 cm, ale barva není stálá. Sytost žluté se velice rychle mění podle nálady ryby. Kresba jiker na řitní ploutví je u samců výraznější než u samic. Chindongo flavus je vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s min. délkou 150 cm a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Větší skupina by měla být chována v akváriu o délce dvou metrů.

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.