Chindongo sp. ,elongatus spot‘ Hai Reef

GPS : 11°26’8″S, 34°55’13″E

InformaceFotografie: Ricky Ward
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Hai Reef
GPS: 11°26'8"S, 34°55'13"E

Místo výskytu

Chindongo sp. 'elongatus spot' preferuje skalnatější oblasti mělkých oblastí. Hloubka stanoviště tohotu druhu je 3 až 5 metrů, ale byl spatřen i v hloubce okolo 15 metrů.

Lokalita

Chiwindi (Mosambik), Hai Reef (Tanzánie), Liuli (Tanzánie), Londo Bay (Mosambik), Lundo Island (Tanzánie), Mbamba Bay (Tanzánie), Puulu (Tanzánie), Wikihi (Malawi).

Velikost

Samec : 9 -11 cm, samice : 7 - 9 cm. Jižní forma je menší okolo 6 - 7 cm.

Potrava

Býložravec, řasy a v případě dostupnosti plankton.

Charakter chování

Chindongo sp. 'elongatus spot' je v období rozmnožování teritoriální. Samci, kteří se vyskytnou v blízkosti jeho teritoria jsou okamžitě vykázáni. Samci budují písečné jamky pod kameny, kde se snaží nalákat samice ke tření. Třeci rituál probíhá i několik hodin, ale samotné tření jen necelou hodinu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimální délkou 150 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4), skupina (3/6 a víc).

Vhodné druhy

Metriaclima, Tropheops, Labeotropheus, Chindongo.

IUCN - RED LIST