Ctenopharynx pictus Boadzulu Island 

GPS : 14°15’20″S, 35°8’29″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Boadzulu Island
GPS: 14°15'20"S, 35°8'29"E

Místo výskytu

Ctenopharynx pictus obývá skalnatou a přechodovou oblast bohatou na sediment v hloubce 7 až 30 metry. Pan J. Snoeks a T. Nyasulu v roce (2004) našli tento druh v hloubce 78 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chidunga Rocks (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Katale Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lumbila (Tanzánie), Lupingu (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Maison Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mphande Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Vua (Malawi, typ lokality), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 14 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Benktičtí bezobratlí živočichové, korýši, zbytky uhynulých ryb. Krmí se pod úhlem 45 stupňů.

Charakter chování

V době rozmnožování je slabě teritoriální a agresivní vůči samcům stejného druhu. Samci v tomto období krátce ukazují krásnou světle modrou barvu. Teritoria samců se nacházejí na vrcholcích skal v blizkosti písku v přechodové oblasti kde často přenášejí písek na skálu, aby vytvořili písečnou jamku. Rozmnožování tohoto druhu se soustřeďuje na období dešťů nebo krátce po tom. Mimo období rozmnožování mají samci podobnou barvu jako samice s třemi tmavými skvrnami na boku. Samice chrání své potomky po vypuštění z ůst přibližně tři týdny. Pokud není schopná samice ochránit všechny své potomky v ůstech, začne je vypouštět v těsné blizkosti hnízda sumce kampango (Bagrus meridionalis).

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.