Cynotilapia aurifrons Mbamba Bay

GPS : 11°17’7″S, 34°47’55″E

InformaceFotografie: Mark Thomas - Dansk Malawi Import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mbamba Bay
GPS: 11°17’7″S, 34°47’55″E

Místo výskytu

C. aurifrons obývá středně velké až velké horniny v oblastech bohatých na sediment. Nejpočetnější populace se nachází v hloubce 10 až 25 m, ale můžeme jej spatřit v hloubce 3 až 40 m.

Lokalita

Charo (Malawi), Chewere (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Kakusa (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lundu (Tanzánie), Luwino Reef (Malawi), Mbamba Bay (Tanzánie), Mphanga Rocks (Malawi), Nkhata Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 10-12 cm, samice : 8 cm.

Potrava

Převážně plankton a řasy.

Charakter chování

Samci jsou v období rozmnožování vnitrodruhově agresivní a brání svá teritoria proti všem samcům, kteří naruší jeho teritorium. Třecí rituál probíhá pod kameny, kde samci vyhloubí písečnou jamku nebo v jeskyních mezi kameny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 350 litrů a nejméně 130 centimetrů délky a 50 centimetrů šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Ve větším akváriu skupina (3/7) a víc.

Vhodné druhy

Labeotropheus, Metriaclima, Tropheops, Chindongo.

IUCN - RED LIST