Cynotilapia aurifrons Lion’s Cove

GPS : 11°23’48″S, 34°16’16″E

 

InformaceFotografie: Peter Prečuch
Video: Tommaso Gasperini
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Lion’s Cove
GPS: 11°23'48"S, 34°16'16"E

Místo výskytu

C. aurifrons obývá středně velké až velké skalnaté útvary v oblastech bohatých na sediment. Nejpočetnější populace se nachází v hloubce 10 až 25 m, ale můžeme jej spatřit i v hloubce od 3 do 40 m.

Lokalita

Charo (Malawi), Chewere (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Kakusa (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lundu (Tanzánie), Luwino Reef (Malawi), Mphanga Rocks (Malawi), Nkhata Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 10 cm, samice : 8 cm.

Potrava

Převážně plankton a řasy.

Charakter chování

Samci jsou v období rozmnožování vnitrodruhově agresivní a brání svá teritoria proti všem samcům, kteří naruší jeho teritorium. Třecí rituál probíhá pod kameny, kde samci vyhloubí úhlednou písečnou jamku, nebo v jeskyních mezi kameny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 350 litrů a nejméně 150 centimetrů délky a 50 centimetrů šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Ve větším akváriu skupina (3/7) a víc.

Vhodné druhy

Labeotropheus, Metriaclima, Tropheops, Chindongo.

IUCN - RED LIST