Cynotilapia sp. ‚lion‘ Lupingu

GPS : 10°4’27″S, 34°32’22″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Lupingu
GPS: 10°4'27"S, 34°32'22"E

Místo výskytu

Cynotilapia sp. ‘lion’ obývá přechodovou oblast v hloubce 2 až 30 metrů.

Lokalita

Cove Mountain (Lutera Reef) (Tanzánie), Lupingu (Malawi), Lion’s Cove (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Magunga Reef (Tanzánie), Sanga (Malawi), Border/Chiofu (Malawi), Ngwazi (Tanzánie), Mara Rock (Malawi).

Velikost

Samec 8-10 cm, samice : 6-8 cm.

Potrava

Plankton, zooplankton, řasy.

Charakter chování

Vnitrodruhově agresivní, teritoriální. Ve volné přírodě samci agresivně brání svá teritoria mezi kameny. Někteří jedinci byli pozorováni při obraně teritoria v písečné oblasti a to asi 5 metrů od skály. Samci vytváří písečné jamky o průměru 10 cm, kde se následně snaží nalaákat samice ke tření. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě nebo v malých skupinách v přechodové oblasti.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 350 litrů a nejméně 130 centimetrů délky a 50 centimetrů šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4) - skupina (3/7) a víc.

Vhodné druhy

Tropheops, Labeotropheus, Metriaclima, Chindongo.

IUCN - RED LIST