Cynotilapia sp. ‚lion‘ Cape Kaiser

GPS : 10°7’8″S, 34°31’9″E

InformaceFotografie: Mark Thomas - Dansk Malawi Import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Cape Kaiser
GPS: 10°7'8"S, 34°31'9"E

Místo výskytu

Cynotilapia sp. ‘lion’ obývá přechodovou oblast v hloubce 2 až 30 metrů.

Lokalita

Populace : Cape Kaiser (Tanzánie), Cove Mountain (Lutera Reef) (Tanzánie), Lion’s Cove (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Magunga Reef (Tanzánie), Sanga (Malawi), Border/Chiofu (Malawi), Ngwazi (Tanzánie), Mara Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 8 - 10 cm, samice : 6 - 8 cm.

Potrava

Plankton, zooplankton, řasy.

Charakter chování

Vnitrodruhově agresivní, teritoriální. Ve volné přírodě samci agresivně brání svá teritoria mezi kameny. Někteří jedinci byli pozorováni při obraně teritoria v písečné oblasti a to asi 5 metrů od skály. Samci vytváří písečné jamky o průměru 10 cm, kde se následně snaží nalaákat samice ke tření. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě nebo v malých skupinách v přechodové oblasti.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 350 litrů a nejméně 130 centimetrů délky a 50 centimetrů šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4). Ve větším akváriu skupina (3/7 a víc).

Vhodné druhy

Metriaclima, Tropheops, Chindongo.

IUCN - RED LIST