Cyrtocara moorii Blue Earth Point

GPS :

InformaceFotografie: Mark Thomas
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Blue Earth Point
GPS:

Místo výskytu

Cyrtocara moorii obývá mělké a klidné zátoky písečných oblastí v blízkosti břehů. Hloubka stanoviště C. morii je 3 až 15 metrů. Tento biotop se skládá z písku, kde jsou rozesety velké ploché kameny, které jsou často zarostlé rákosím, nebo rostlinou Vallisneria.

Lokalita

Chembe Beach (Malawi), Chitande Island (Malawi), Ntekete (Malawi), Otter Island (Malawi), Selewa (Malawi), Tumbi Point (Mosambik).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 18 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, plankton, mikroorganismy, zbytky mrtvých ryb. Potravu hledá v písku.

Charakter chování

V období rozmnožování může být teritoriální. Skutečnost, že jsou vajíčka oplozena uvnitř úst samičky, vede k závěru, že se jedná o "staré" umění v jezeře Malawi. K oplodnění vajíček dochází jak v ústech tak i mimo ně. Mladiství jedinci stráví první rok svého života ve velmi mělké vodě na okraji jezera, kde se živí především planktonem.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Fossochromis rostratus, Taeniolethrinops praeorbitalis, větší druhy Lethrinops (ne všechny druhy), Protomelas annectens, Placidochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.