Dimidiochromis compressiceps Chiwi Rock

 

Informace


Fotografie: Mark Thomas
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiwi Rock
GPS: 12°2’19″S, 34°36’36″E

Místo výskytu

Dimidiochromis compressiceps obývá mělké oblasti klidných zátok, které jsou porostlé rákosím a rostlinou Vallisneria v blízkosti břehů. V těchto lokalitách se také nachází cichlidy rodu Utaka, které se u břehů shromažďují ve velkých hejnech a vypouští zde svůj mladý potěr, který se stává snadnou potravou a kořistí. Zlatá forma Dimidiochromis compressiceps žije ve skalnatém prostření. Hloubka v které se nachází je 1 až 10 metrů a ojediněle byl spatřen v 15 metrech.

Lokalita

Populace : Boadzulu Island (Malawi), Chiloelo (Mosambik), Chiofu Bay (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Kambiri Point (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Machili Island (Mosambik), Maleri Island (Malawi), Masinje (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Same Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 23 cm, samice : 18 cm.

Potrava

Masožravec, predátor, který se živí menšími rybami rodu (Utaka) a mladiství jedinci se živí planktonem.

Charakter chování

Teritoriální samci budují mělké písečné jamky, které jsou často mezi rostlinami, rákosím, kmenem stromů, nebo pod převislou skálou. Samci v období rozmnožování ukazují své zářivé barvy, aby nalákali samice do místa tření. Mladiství jedinci se zdržují v povrchové vodě, kde se živí planktonem. D. compressiceps je velmi tichý a přemýšlivý lovec, který vydrží dlouhou dobu nehybně ‘viset’ na jednom místě a vyčkávat na případnou kořist.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimální délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-3).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.