Dimidiochromis dimidiatus Kambiri Point

GPS : 13°46’30″S, 34°37’3″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Kambiri Point
GPS: 13°46'30"S, 34°37'3"E

Místo výskytu

Dimidiochromis dimidiatus obývá mělké oblasti klidných zátok porostlých rákosím a rostlinou Vallisneria v blízkosti břehů. V této oblasti se také nachází cichlidy rodu Utaka a Usipas (Malawi ančovičky), které se u břehů shromažďují ve velkých hejnech a vypouští zde svůj mladý potěr, který se stává snadnou potravou a kořistí. Hloubka v které se nachází je 1 až 3 metry a ojediněle byl spatřen v 7 metrech.

Lokalita

Kambiri Point (Malawi), Senga Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 16 cm.

Potrava

Bezobratlé živočichy, Usipas (Malawi ančovičky), a malé Utaka cichlidy.

Charakter chování

Teritoriální samci budují mělké písečné jamky, které jsou často mezi rostlinami Vallisneria a rákosím. Samci v období rozmnožování ukazují své zářivé barvy, aby nalákali samice do místa tření. D. dimidiatus je tichý a přemýšlivý lovec, který vydrží dlouhou dobu nehybně ‘viset’ na jednom místě a vyčkávat na případnou kořist. V jezeře nebylo pozorováno, že by byl tento druh teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimální délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-3).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.