Dimidiochromis kiwinge Chiwi Rock

GPS : 12°2’19″S, 34°36’36″E

InformaceFotografie: Pete Barnes, Mark Thomas - Dansk Malawi Import
Video: Michael Power
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiwi Rock
GPS: 12°2'19"S, 34°36'36"E

Místo výskytu

Dimidiochromis kiwinge obývá mělké zátoky nad skalnatou a písečnou oblastí, která je porostlá rákosím. Jeho stanoviště se navhází v hloubce 1 až 15 metrů. V těchto oblastech se také nachází cichlidy rodu Utaka a Usipas (Malawi ančovičky), které se u břehů shromažďují ve velkých hejnech a vypouští zde svůj mladý potěr, který se stává snadnou potravou a kořistí.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Gome Rock (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lumbila (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Magunga Reef (Tanzánie), Maleri Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nametumbwe (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 30 cm, samice : 26 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichy, Usipas (Malawi ančovičky), malé Utaka cichlidy, šneky. Je to velký jedlík, který nepohrdne žádnou potravou. Místní obyvatelé ho nazývají BINGA, nebo LIYANI díky jejich technice lovu. Velmi agresivním způsobem najiždí do početných hejn Usipas (Malawi ančoviček). Tyto rybky mají v povrchové vodě při hladině jen malou šanci uniknout. Je to impozantní podívaná, kdy několik stovek Usipas skáčou nad hladinu, aby se vyhnuly žravým predátorům a zachránili si život.

Charakter chování

Dimidiochromis kiwinge nebo "Binga", jak ho nazývají místní obyvatelé v Chichewa je znám jako velký dravec, který spadá svým velmi společenským chování do role Malawi lupiče. Vytváří lovecká hejna čítajíci 20 až 50 kusů. D. kiwinge se při své cestě biotopem vrhne na vše co mu kříží cestu. Samci tohoto druhu staví velké písečné krátery mezi roztroušenými balvany v přechodové oblasti. V některých lokalitách (Likoma Island, Otter Point) lze také pozorovat, jak samci brání svá území na skalní plošině bez písečného podkladu. Po 3 týdnech vypouští samice své potomstvo do volné vody, kde se živí především planktonem. Samice o mladý potěr pečuje překvapivě dlouhou dobu a snaží se jej chránit před predátory.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimální délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-3).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.