Fossorochromis rostratus Chesese

GPS :

InformaceFotografie: Magnus Sandberg - Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chesese
GPS:

Místo výskytu

Fossorochromis rostratus obývá mělké vody písečných a přechodových oblastí v hloubce 1 až 20 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Gome Rock (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Maingano Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 35 cm, samice : 30 cm.

Potrava

Fossorochromis rostratus zjískává potravu z písečného dna. Písek nabere do úst a filtru jej přes žábra zpět ven. Hlavním zájmem jsou larvy chironomidů (druh komářích larev). Analýzy žaludku prokázala, že se téměř výlučně živí těmito larvami a zřídka jinými druhy hmyzu, korýšů, šneků.

Charakter chování

Fossorochromis rostratus je poměrně klidný druh, ale v době rozmnožovaní je teritoritoriální a agresivní vůči samcům stejného druhu. V jezeře tvoří velké skupiny čítající přibližně 20 až 40 jedinců. V takové skupině je většinou jen jeden samec v chovném zbarvení. Společně proplouvají biotopem a hledají v písečném a bahnitém dně larvy komárů a korýše. Teritoriální samci budují ve velmi mělké vodě velké písečné jámy, kde se snaží nalákat samičky ke tření.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimální délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-3).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.