Hemitilapia oxyrhynchus Mumbo Island

GPS : 13°59’28″S, 34°45’11″E

InformaceFotografie: Společnost Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mumbo Island
GPS: 13°59'28"S, 34°45'11"E

Místo výskytu

Hemitilapia oxyrhynchus obývá písečnou a přechodovou oblast porostlou rostlinami Vallisneria. V ranních hodinách se vyskytuje v hloubce okolo 20 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Domwe Island (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Mvunguti (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Ntekete (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 15 cm.

Potrava

Býložravec, který se živí převážně řasami na kamenech a rostlinách Vallisneria.

Charakter chování

Hemitilapia oxyrhynchus je poměrně knidný druh, ale v době rozmnožování může být teritoriální. Ve volné přírodě samci staví plytké písečné jamky v blízkosti nebo mezi rostlinami Vallisneria, Ceratophylum. Třecí rituál probíhá uvnitř písečné jamky.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimálním délkou 200 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4). Pro tento druh je důležité mít v akváriu dostatek rostlin Vlallisneria.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.