Labeotropheus fuelleborni Zimbawe Rock

Nový název :

Labeotropheus artatorostris Zimbawe Rock

 

InformaceFotografie: Magnus Sandberg - Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Zimbawe Rock
GPS:

Místo výskytu

Labeotropheus artatorostris (dříve fuelleborni) obývá skalnatý biotop v hloubce 2 až 30 metrů.

Lokalita

Mumbo Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Mitande Rock (Malawi), Domwe Island (Malawi), Zimbabwe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 12 cm samice : 10 cm.

Potrava

Býložravec, řasy. Labeotropheus fuelleborni se krmí výhradně řesami, které jsou pevně přirostlé ke kamenům. Jeho vertikální poloha mu umožňuje krmit se téměř v rovnoběžné poloze s horninou, přičemž jeho tělo je přibližně pod úhlem 30 stupňů. Technika zjískávání potravy je škrábání.

Charakter chování

V období rozmnožování je vnitrodruhově agresivní, teritoriální. Samci obhajují svá teritoria s velkou důrazností, zvláště proti samcům stejného druhu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 180 cm délky a 60 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic ( 1/2-5 ). Větší skupina by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

Tropheops, Metriaclima, Cynotilapia, Chindongo, Pseudotropheus.

IUCN - RED LIST