Labidochromis ianthinus Mbenji Island

GPS : 13°26’15″S, 34°29’26″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mbenji Island
GPS: 13°26'15"S, 34°29'26"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatější oblasti přechodových zón v hloubce okolo 15 metrů.

Lokalita

Mbenji Island (Malawi), Nkhomo Reef (Malawi), Jalo Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 8 cm, samice : 6 cm.

Potrava

Labidochromis ianthinus se ve volné přírodě živí mikroorganismy, bezobratlýmiživočichy, larvami hmyzu, rozsivkami. Některé druhy rodu Labidochromis jsou hmyzožravci a tedy i masožravé cichlidy z jezera Malawi, které představují výjimku v početné skupině Mbuna. Svou kořist hledjí na skalách a stropech jeskyní. V akváriu by tato Mbuna měla dostávat i potravu s vysoký obsah vlákniny a karotenu (Spiruliny) pro lepší růst.

Charakter chování

Labidochromis ianthinus je poměrně klidný a neteritoriální druh. Samci i samice mají téměř totožné zbarvení, ale u samců je výraznější světlejší lesk na těle i hlavě.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 300 litrů a nejméně 120 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4), skupina (3/6 a víc).

Vhodné druhy

Aulonocara jacobfreibergi, Aulonocara stuartgranti, Aulonocara baenschi, Aulonocara hueseri, Aulonocara maylandi, Sciaenochromis fryeri, Otopharnyx Lithobates, druh Copadichromis, Labidochromis perlmutt, některé mbuny.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený