Lethrinops albus Kande Island

GPS :11°57’23″S, 34°7’37″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video: Imrich Fuljer
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Kande Island
GPS: 11°57'23"S, 34°7'37"E

Místo výskytu

Lethrinops albus kande obývá písečnou oblast klidných zátok v hloubce 7 až 15 metrů. Obrovské písečné plochy jsou pokryty tlustou vrstvou sedimentu, které lemují jednotlivé malé skalní útvary, respektive velké kameny. V mělkých oblastech se nacházejí různé rostliny, jako jsou Vallisneria a Ceratophyllum demersum (růžkatec).

Lokalita

Kande Island (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 11 cm.

Potrava

Korýši, bezobratlí živočichové, larvy hmyzu, které hledá v písku. Ve velkých skupinách proplouvá biotopem a prohledává písečné a bahnité dno. Ústa zaboří hluboko do sedimentu a nabere písek do úst, který přefiltruje přes žábra zpět ven.

Charakter chování

L. Albus v období rozmnožování brání svá teritoria, která jsou v bezprostřední blizkosti kamenů nebo písečné jamky, které jsou ve volném písečném prostoru. Třecí rituál probíhá vždy na písku v malých písečných jamkách. Tento druh patří mezi klidné cichlidy a měl by být chován s druhy podobné povahy, jako jsou například písečné Aulonocary.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3), nebo skupina (5/7-8).

Vhodné druhy

Aulonocara, Protomelas annectens, Placidochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.