Lethrinops lethrinus Malopa

GPS : 13°37’40″S, 34°51’17″E

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel - Dansk Malawi import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Malopa
GPS: 13°37'40"S, 34°51'17"E

Místo výskytu

Lethrinops lethrinus je písečná cichlida, která obývá mělké vody v hloubce 7 až 20 metrů. Typický biotop pro tento druhu je u přítoků řek do jezera. Obrovské písčité plochy jsou pokryty tlustou vrstvou sedimentu, které lemují jednotlivé malé skalní útvary, respektive velké kameny. V mělkých oblastech se nacházejí různé rostlin jako jsou Vallisneria a Ceratophyllum demersum (růžkatec).

Lokalita

Malopa (Malawi), Mazinzi Reef (Malawi), Otter Island (Malawi), Senga Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, larvy hmyzu které hledá v písku. Ve velkých skupinách proplouvá biotopem a prohledává písečné a bahnité dno. Ústa zaboří hluboko do sedimentu a nabere do nich písek, který přefiltruje přes žábry.

Charakter chování

L. lethrinus nemá omezené období rozmnožování, což znamená že je aktivní po celý rok. Samci staví skupinově velké hrady z písku, což je pro tento druh typické. Výsledkem jsou krátery připomínající obrazem měsíční krajinu. V období rozmnožování je teritoriální.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimální délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3), skupina (5/7-8).

Vhodné druhy

Aulonocara, Protomelas, Placidochromis, Cyrtocara.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.