Lethrinops marginatus Lupingu

GPS : 10°4’27″S, 34°32’22″E

Informace


Fotografie: Ricky Ward
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Lupingu
GPS: 10°4'27"S, 34°32'22"E

Místo výskytu

Lethrinops marginatus stejně jako ostatní druhy rodu Lethrinops žije v písečené oblasti mělkých a klidných zátok v hloubce 7 až 15 metrů. Obrovské písčité plochy jsou pokryty tlustou vrstvou sedimentu, které lemují jednotlivé malé skalní útvary, respektive velké kameny. V mělkých oblastech se nacházejí různé rostlin jako jsou Vallisneria a Ceratophyllum demersum (růžkatec).

Lokalita

Itungi (Tanzánie), Kambiri Point (Malawi), Liuli (Tanzánie),Lupingu (Tanzánie), Matema (Tanzánie), Senga Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 14 cm, samice : 12 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, korýši, larvy hmyzu které hledá v písku. Ve velkých skupinách proplouvá biotopem a prohledává písečné a bahnité dno. Ústa zaboří hluboko do sedimentu a nabere do nich písek, který přefiltruje přes žábry.

Charakter chování

Lethrinops marginatus díky menší velikosti žije poměrně společenský život, neboť by mohl být potencionální kořistí pro dravce, kteří jsou překvapeni z nadměrného počtu ryb ve skupině. Dravci se velmi obtížně mohou zaměřit na jednotlivce v tak pečetné skupině, proto je úspěch lovu velmi nejistý. Stříbřité tělo Lethrinopse dokonale odrážejí světlo a splývá velmi dobře s písečným pozadím resp. písečným podkladem. L. marginatus nemá omezené období rozmnožování, což znamená že je aktivní po celý rok. Samci skupinově staví velké krátery z písku, což je pro tento druh typické. Výsledkem jsou krátery připomínající obrazem měsíční krajinu. Teritoriální samci poměrně intenzivně a agresivně brání svá teritoria. Samci nikdy neoupouští na dlouhý čas svá území a neustále je obhajují, neboť je mnoho samců, kteří jsou bez písečeného kráteru a tak jen čekají, kdy se některý uvolní. Pozdě večer opuští všichni samci svá teritoria a připojují se během noci ke skupině samic a mladistvých samců. Důvod proč samci na noc opouští svá teritoria ještě není zodpovězen. Předpokládá se, že noční přítomnost sumců může být tímto důvodem. Samci se neustále v průběhu dne snaží upravovat a zdokonalovat svůj písečný kráter, kdy ten největší má vždy nejsilnější a nejdominantněší samec.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3), skupina (5/7-8).

Vhodné druhy

Aulonocara, Protomelas, Placidochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený v důsledku nadměrného rybolovu.