Lethrinops sp. ‚red cap‘ Mdoka 

GPS :

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mdoka
GPS:

Místo výskytu

Lethrinops sp. ‘red cap’ obývá písečnou oblast klidných zátok v hloubce 7 až 35 metrů.

Lokalita

Mdoka (Malawi).

Velikost

Samec : 17 cm, samice : 13 cm.

Potrava

Korýši, bezobratlí živočichové, které hledá v písku. Ve velkých skupinách proplouvá biotopem a prohledává písečné nebo bahnité dno. Ústa zaboří hluboko do sedimentu a nabere do nich písek, který přefiltruje přes žábra zpět ven.

Charakter chování

L. Sp. ‘red cap’ staví velké písečné jámy do kterých se snaží nalákat samičky ke tření. Tento druh žije stejně jako většina písečných cichlid ve větších skupinách, které se pohybují v nechráněném písečném biotopu dravců. Pobyt ve větší skupině jim zajistí určitý stupeň bezpečí před predátory. Teritoriální samci neustále zdokonalují svůj písečný kráter, který poměrně intenzivně brání proti jiným samcům. Samice a mladiství samci se pohybují v blízkém okolí, kde vytváří velké skupiny. Společně pak proplouvají biotopem a hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v tlamce samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm. Doporučený poměr pohlaví; pět samů a více samic (5/7-8).

Vhodné druhy

Aulonocara, Otopharynx, Protomelas annectens, Placidochromis.

IUCN - RED LIST