Lethrinops sp. ‚yellow collar‘ Lions Cove

GPS : 11°23’48″S, 34°16’16″E

InformaceFotografie: Rebecca Tieseler
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Lions Cove
GPS: 11°23'48"S, 34°16'16"E

Místo výskytu

Lethrinops sp. ‘yellow collar’ obývá hlubší oblasti písečné zóny v hloubce 35 až 55 metrů. Obrovské písčité plochy jsou obvykle pokryty tlustou vrstvou sedimentu, které lemují jednotlivé malé skalní útvary, respektive velké kameny. V těchto hloubkách již nerostou žádné rostliny.

Lokalita

Thumbi West (Malawi), Harbour Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Masimbwe (Malawi), Masinje (Malawi), Lions Cove (Malawi), Chiofu Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Korýši, mikroorganismy, bezobratlí živočichové, které hledá v písku. Ve velkých skupinách proplouvá biotopem a prohledává písečné nebo bahnité dno. Ústa zaboří hluboko do sedimentu a nabere do nich písek, který přefiltruje přes žábra zpět ven.

Charakter chování

Lethrinops sp. 'yellow collar' staví písečné jámky do kterých se snaží nalákat samičky ke tření. Období rozmnožování je od srpna do ledna. Teritoriální samci neustále zdokonalují svou písečnou jamku, kterou poměrně intenzivně brání proti jiným samcům. Samice a mladiství samci se pohybují v blízkém okolí, kde vytváří velké skupiny. Společně pak proplouvají biotopem a hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v tlamce samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 450 litrů s minimální délkou 150 cm. Vhodný poměr pohlaví je pět samů a více samic (5/7-8).

Vhodné druhy

Aulonocara, Labidochromis caeruelus.

IUCN - RED LIST