Lichnochromis acuticeps Gome Rock  

GPS : 13°30’44″S, 34°52’1″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Gome Rock
GPS: 13°30'44"S, 34°52'1"E

Místo výskytu

Lichnochromis acuticeps obývá mělké vody přechodových zón v blízkosti břehů. Jeho stanoviště je v hloubce 5 až 15 metrů.

Lokalita

Chewere (Malawi), Chilumba Harbour (Malawi), Gome Rock (Malawi), Matema (Tanzánie), Mazinzi Reef (Malawi), Otter Island (Malawi), Senga Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 20 - 23 cm, samice : 18 cm.

Potrava

Lichnochromis acuticeps je vysoce specializovaná masožravá cichlida, která se živí převážně larvami hmyzu, malými mbunami a planktonem. Jeho strategie lovu je velmi specifická. Pokud je nějaká mezera, vodorovná štěrbina mezi kameny, nebo pískem a je v ní detokována kořist, tak do ní poměrně vysokou rychlostí zaboří svou hlavu s masitými rty a štěrbinu takto utěsní a kořisti nedá žádnou šanci uniknout. Masité rty také plní funkci tlumení při nárazu do skalní štěrbiny.

Charakter chování

L. acuticeps žije poněkud osamělý život. Velmi zřídka je viděn v menších skupinách. Tento druh nikdy nezůstává dlouho na jednom místě. Je neustále v pohybu, kdy proplouvá na dlouhé vzdálenosti daným biotopem. L. acuticeps se zastaví jen tehdy, pokud objeví ve štěrbinách skal případnou kořist. Během období rozmnožování ukazuje své krásné zářivé barvy a združuje se v písečné oblasti, kde buduje písečné jámy v blízkosti kamenů. Tyto teritoria poměrně intenzivně brání proti jiným samcům.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v tlamce samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimální délkou 200 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.