Melanochromis kaskazini Kirondo

GPS : 9°47’3″S, 34°20’4″E

InformaceFotografie: Marc Redfern
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Kirondo
GPS: 9°47'3"S, 34°20'4"E

Místo výskytu

Tento druh obývá přechodovou oblast v hloubce 10 až 40 metrů. Občas jej můžeme spatřit při lovu mladého potěru v mělké vodě okolo 5 metrů.

Lokalita

Cape Kaiser (Tanzánie), Lundu (Tanzánie), Kirondo (Tanzánie), Lupingu (Tanzánie), Lutara Reef (Tanzánie), Makonde (Tanzánie), Manda (Tanzánie, typ lokality), Ngwazi (Tanzánie), Nkanda (Tanzánie).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 13 cm.

Potrava

Malé cichlidy, korýše, bezobratlé živočichy.

Charakter chování

V akváriu může být tento druh vnitrodruhově agresivní a teritoriální. V jezeře Melanochromis kaskazini žije poněkud osamělý život, neustále proplouvá biotopem a hledá potravu. V některých oblastech je mežno zahlédnout menší skupinu dospělých samců, kdy společně loví malé mbuny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 180 cm délky a 60 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-5). Větší skupina by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

IUCN - RED LIST