Metriaclima nigrodorsalis Chiloelo 

GPS : 13°14’2″S, 34°48’43″E

InformaceFotografie: Elton Panagi - Lake Malawi Imports
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiloelo
GPS: 13°14'2"S, 34°48'43"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatou a přechodovou oblast bohatou na sediment v hloubce 7 až 20 metrů. M. nigrodorsalis má několik barevných variant s níž nejatraktivnější je ta z oblasti Nkhungu Point. V této oblasti jsou samci žlutí s 6 až 10 černými pruhy. Samice z této lokality mají béžové zbarvení s jasně oranžovo-žlutou anální ploutví, hřbetní a ocasní ploutve mají žluté pruhy. Samci z jiných lokalit mají světle až tmavě modré zbarvení a samice jsou světle až tmavě hnědé s nažloutlými ploutvemi.

Lokalita

Charlie's Bay (Mosambik), Chiloelo (Mosambik), Meponda (Mosambik), N'kolongwe (Mosambik), Nkhungu Point (Mosambik), Thundu (Mosambik).

Velikost

Samec : 10 cm, samice : 8 cm.

Potrava

Fytoplankton, řasy (diatoms a sinice).

Charakter chování

Samci jsou v době rozmnožování teritoriální. Pod kameny vyhloubí písečnou jamku do které se snaží nalákat samice ke tření. Samice a mladiství samci tvoří větší hejna, kdy společně proplouvají biotopem a hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z ús

Akvárium

Akvárium od 400 litrů a nejméně 150 cm délky a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Tropheops, Chindongo, Labeotropheus, Pseudotropheus.

IUCN - RED LIST