Mylochromis formosus Senga Bay

GPS : 13°45’22″S, 34°38’41″E

InformaceFotografie: Johan+Thimo - onzemalawicichliden.eu
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Senga Bay
GPS: 13°45'22"S, 34°38'41"E

Místo výskytu

Mylochromis formosus obývá písečnou a přechodovou zónu v hloubce 1 až 15 metrů.

Lokalita

Chembe (Malawi), Domwe Island (Malawi), Maleri Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Ngara (Malawi), Senga Bay (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Vua (Malawi).

Velikost

Samec : 20 cm, samice : 16 cm.

Potrava

Rybožravec, který se ve volné přírodě živí malými cichlidami.

Charakter chování

Teritoriální samci ve volné přírodě brání velké písečné plochy mezi kameny, kde staví písečné jamky o průměru 50 cm. Tyto teritoria poměrně intenzivně a agresivně brání proti jiným samcům. Samičky se vždy zdržují v blízkosti těchto oblastí, kde se je samci snaží nalákat do svých trdlišť a vytřít se s nimi. Samička má poměrně malá vajíčka, která jsou oplodněna přímo v ústech samice.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v tlamce samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimální délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3), nebo skupina (3/7).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.