Nimbochromis livingstonii Cape Kaiser

GPS :

InformaceFotografie: Mark Thomas
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Cape Kaiser
GPS:

Místo výskytu

Nimbochromis livingstonii obývá mělké bahnité oblasti přechodových, skalnatých a písečných oblastí v hloubce 2 až 50 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chizumulu Island (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Cobwé (Mosambik), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Gome Rock (Malawi), Katale Island (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Lutara Reef (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Magunga Reef (Tanzánie), Makokola Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mara Rocks (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 25 cm, samice : 22 cm.

Potrava

Masožravec, malé cichlidy.

Charakter chování

N. livingstonii je jako většina dravců spíše samotář, ale v období rozmnožování se zdržuje v malých skupinách v hlubší vodě. Dospělí samci brání svá území o rozloze desítek metrů. Tento druh má velmi zvláštní techniku lovu, kdy se položí na bok v bahnitém sedimentu, který občas rozvíří a čeká na kořist. Takto nehybně dokáže ležet až 3 minuty, pak se přemístí na jiné místo. Touto technikou zmate menší ryby, které se mylně domnívají, že "spí". Jakmile se malá rybka přiblíží tak je Nimbochromisem okamžitě ulovena. Útok je proveden bočním zdvihem. V období rozmnožování je teritoriální a agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimálmí délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a tři až čtyři samice (1/3-5).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.