Nimbochromis polystigma Likoma Island

GPS : 12°3’48″S, 34°43’18″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video: Pete Barnes
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Likoma Island
GPS: 12°3'48"S, 34°43'18"E

Místo výskytu

Nimbochromis polystigma obývá přechodovou zónu v mělkých písečných a bahnitých oblastech porostlých rostlinou Vallisneria v hloubce 2 až 15 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Gome Rock (Malawi), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Maingano Island (Malawi), Maleri Island (Malawi), Masinje (Malawi), Matema (Tanzánie), Mazinzi Reef (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Mvunguti (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhomo Reef (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Selewa (Malawi), Taiwanee Reef (Mosambik), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Yofu Bay (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 26 cm, samice : 18 cm.

Potrava

Malé rybky. Masožravec, který se obecně považuje za jednoho ze skrývajících se predátorů.

Charakter chování

N. polystigma je stejně jako většina dravců spíše neteritoriální a samotář, avšak během období rozmnožování je teritoriální a agresivní vůči samcům stejného druhu při obraně svého teritoria. Polystigma má také velmi vyvinutou techniku lovu. Ve větších skupinách 20 až 50 jedinců proplouvá biotopem jako smečka hladových vlků a pohltí každou malou rybku na kterou narazí. Jejich specifický barevný vzor slouží jako maskování při proplouvání biotopem. N. polystigma dokáže nehybně "viset" nad substrátem, ale neleží na jedné straně jako N. Livingstonii. Dospělí samci mají modrou barvu, která zcela překrývá jejich maskovací vzhled. Tření probíhá ve velkých mělkých jámách taliřového vzhledu poblíž skal a kamenů. Samci během rozmnožovacího období nepřijímají potravu a to z důvodu ztráty maskovacího zbarvení. V tomto období se cítí zranitelí. Vajíčka samice jsou oplodněny mimo její ústa. Místními obyvateli jezera Malawi jsou druhy N. venustus,  N. livingstonii, N. polystigma nazýváni jako "KALIGONOS", což znamená „spáč“. Tento název dostali pro svou pozoruhodnou loveckou techniku.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimálmí délkou 200 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samce a tři až čtyři samice (1/3-5).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.