Petrotilapia chrysos Chiloelo

GPS : 13°14’2″S, 34°48’43″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiloelo
GPS: 13°14'2"S, 34°48'43"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatou a přechodovou oblast v hloubce 5 až 30 metrů. V minulosti byl tento druhu, který žije v této rozsáhlé oblasti, označován jako Petrotilapia sp. "Gold", Petrotilapia sp. "Gold eastern” a Petrotilapia sp. "Nigra yellow dopsal". Dnes jsou tyto varianty zařazeny k druhu Petrotilapia chrysos. Podle toho existuje několik barevných variant. Populace jižně od Chiloelo jsou charakteristické zlato-žlutou barvou samic a populace v Gome mají nejjasnější zbarvení. Samice z popupalace mezi Chiloelo a Metangula mají světle hnědé zbarvení. Samci z populace jižně od Chiloelo jsou tmavě modrého zbarvení, kdežto samci v Chiloelo a dále na sever mají žlutou hřbetní ploutev a zlatavě žlutou barvu na spodní části těla a hlavy.

Lokalita

Populace : Chiloelo (Mosambik), Chimwalani Reef (Malawi), Chinuni (Mosambik), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Gome Rock (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Meponda (Mosambik), Metangula-North Bay (Mosambik), Minos Reef (Mosambik), Nametumbwe (Malawi), Narungu (Malawi), Nkhungu Point (Mosambik), Nkhungu Reef (Mosambik), Ntekete (Malawi).

Velikost

Samec : 16 - 20 cm, samice : 13 - 16 cm.

Potrava

Řasy, plankton, diatom, modrozelené řasy.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o průměru přibližně čtyř metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 200 cm a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.